Adli Bilişim

Günümüzde, teknolojinin de yaygın bir biçimde kullanılması sonucunda, suçlar artık ne yazık ki sanal ortamda ve bilişim dünyasında da işlenmektedir. Adli bilişim hizmetleri, bir çok vakada hukuksal süreci hızlandırıcı ve çözüme doğru yönlendirici bir etkiye sahiptir. Bu sebeple ülkemizde günden güne önemini daha da artırmakla birlikte, adli bilişim bilirkişi ihtiyacını da doğurmaktadır. Bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla yola çıkan BAMER ekibi, adli bilişim alanında tüm ihtiyaçlarınızı giderebilecek potansiyel ve ekipmana sahiptir. 

Adli Bilişim çoğunlukla sanal ortamda, yani bilgisayar ve ileri teknoloji mobil cihazlarda işlenmiş suçların incelenmesini kapsayan bir bilim dalıdır. Çalışmalar genellikle uzmanlar tarafından adli bilişim laboratuvarlarında gerçekleşir fakat bazı durumlarda olay yerinde de incelemeler gerektirebilir. Çeşitli prosedürlerin sonucunda gerçek bilgiye ulaşmayı hedef alan bu bilim dalı, bilişim ortamında işlenmiş olan suçların analizi ve raporlamasını kapsamaktadır. Analiz süreci hakkında ayrıntlı bilgi edinmek için Adli Bilişim İnceleme Konuları bağlantısından devam edebilirsiniz.

Vaka çözümlemerinde adli bilişim birlirkişleri sırasıyla aşağıdaki yöntemleri uygulamaktadır:

  • -Deliller toplanır ve korunmaya alınır
  • -Deliller laboratuvar ortamında incelenir
  • -Bulgular ortaya konur, sunulur ve raporlanır
  • -Vaka ile ilgili adli bilişim bilirkişi raporu ya da mütalaa hazırlanır

 

Adli Bilişim Uzmanı Hizmetleri

Bilişim Analiz Merkezi olarak adli bilişim vakalarında sıkça rastladığımız ve aynı zamanda başlıca hizmetlerimiz arasında yer alan konuları sizin için derledik. Aşağıda konu başlıkları olarak yayınladığımız hizmet ayrıntılarına tıklayarak inceleyebilirsiniz. 

Tıkla & Ara